Tenis

Surpriză uriaşă! Maria Şarapova eliminată din "optimi" la Stuttgart » Simona Halep trece peste rusoaică în clasamentul WTA

Articol de Gazeta Sporturilor   —  joi, 23 aprilie 2015

Maria Şarapova a pierdut partida cu Angelique Kerber din optimile de finală ale turneului de la Stuttgart, scor 6-2, 5-7, 1-6.

Deşi a pierdut primul set clar, scor 2-6, Kerber a luptat incredibil în următoarele seturi şi a enervat-o pe Şarapova cu insistenţa pe care a avut-o pentru fiecare minge.

S-a impus în setul doi cu 7-5, iar în decisiv a demolat-o pe Şarapova care a căzut total din punct de vedere fizic, 6-1.

Rusoaica cîştigase ultimele 3 turnee de aici după finale în care le-a întîlnit pe Victoria Azarenka (2012), Na Li (2013) şi Ana Ivanovici (2014).

Victoria o trimite pe Simona Halep pe locul 2 WTA. În acest moment Simona Halep are 7670 de puncte, în timp ce Maria Şarapova e pe 3, cu 7525 de puncte.

Serena Williams rămîne lider autoritar cu 9981 de puncte. Petra Kvitova, care a fost şi ea eliminată azi de la Stuttgart, este pe locul 4 cu 6060 puncte.

Simona Halep va juca, vineri, de la ora 15.00, împotriva sportivei italiene Sara Errani, locul 15 WTA, în sferturile de finală ale turneului din categoria Premier de la Stuttgart. Meciul va fi în direct la Digi 3 şi liveTEXT pe GSP.RO.