Tenis

VIDEO Wozniacki o învinge pe Simona Halep în semifinale la Stuttgart după 3 ore de luptă

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 25 aprilie 2015

Simona Halep a fost învinsă în semifinalele turneului de la Stuttgart de Caroline Wozniacki în trei seturi, scor 5-7, 7-5, 2-6.

Primul set a fost foarte echilibrat, însă Halep a cedat la ultimul său serviciu înainte de tie-break și Caroline trecea în avantaj după o oră și 3 minute de joc. Halep a început tare setul cu numărul doi și după doar cîteva minute conducea cu 3-0. Din nou daneza a revenit incredibil și la un moment dat conducea cu 5-4.

La cîteva schimburi de mingi mai lungi Simona acuza mici probleme musculare, oprindu-se secunde bune pentru a se masa ușor.

Halep a revenit imediat și a făcut din nou break și a reușit să se impună în setul secund cu același scor cu care l-a pierdut pe primul, 7-5.

Deși părea mai proaspătă, Simona n-a avut nici o șansă în setul decisiv. Simona Halep a pierdut categoric, scor 2-6. Chiar și așa, sportiva noastră va fi începînd de luni numărul 2 WTA.

SIMONA HALEP - CAROLINE WOZNIACKI 5-7 / 7-5 / 2-6

2-6: SET ȘI MECI! Break al Carolinei Wozniacki care reușește să ajungă în finala de la Stuttgart!
2-5:
Halep nu renunță! Revenire incredibilă a Simonei Halep în acest game. Wozniacki a avut 3 mingi de meci. Simona e obligată să-și facă serviciul pentru a rămîne în joc
1-5:
Încă un break făcut de Wozniacki care se desprinde decisiv! Simona nu pare că mai poate ține pasul cu Wozniacki
1-4:
Wozniacki se desprinde după ce își face serviciul. Halep are mari probleme
1-3:
Break făcut de Wozniacki. Halep a făcut foarte multe greșeli neforțate și i-a permis danezei să se distanțeze
1-2:
Wozniacki își face serviciul și trece din nou în avantaj. Caroline cere din nou ajutorul tatălui său. Simona Halep urmează la serviciu
1-1:
Game Simona Halep! Sportiva noastră nu i-a dat nici o șansă danezei în acest game în care a controlat jocul autoritar
0-1:
Wozniacki rezistă și salvează 3 mingi de break, iar apoi reușește să își cîștige serviciul. Practic a fost o reeditare a primului game al meciului. Simona pare din ce în ce mai încrezătoare
SETUL 3:

7-5: SET SIMONA! Halep revine incredibil și a demonstrat că mai are resurse, deși în anumite momente a acuzat probleme fizice. Urmează setul decisiv!
6-5: BREAK SIMONA!
Halep trece din nou în avantaj după două ore de joc. Simona a jucat excelent ultimele puncte din acest game. Românca servește pentru set
5-5:
Simona Halep rezistă presiunii danezei și reușește să își facă serviciul. Urmează Wozniacki la serviciu
4-5:
Wozniacki a recuperat incredibil în acest set și a trecut în avantaj pentru prima oară. Simona a pierdut avantajul de 3-0 și acum servește pentru a reveni în meci
4-4:
Simona Halep a avut 40-15, însă Wozniacki a revenit și și-a adjudecat gameul. Halep a trimis o scurtă, însă daneza a ajuns la minge și a trimis un lung de linie la care Simona n-a mai avut reacție
4-3:
Simona Halep a pierdut la 0 pe serviciul adversarei. Caroline a servit foarte bine și reușește să se apropie din nou la un singur game de Halep. Simona are însă avantajul unui break
4-2:
A venit rîndul danezei să greșească și să îi permită Simonei Halep să se desprindă la două gameuri. Totuși, sportiva noastră acuză dureri musculare
3-2:
Wozniacki a salvat două mingi de break și a tras cît a putut de aceast game pentru a nu o lăsa pe Halep să se desprindă
3-1:
Rebreak la 0 reușit de Caroline Wozniacki , care recuperează puțin din avantajul pe care îl avea Halep. Simona a făcut 3 greșeli neforțate
3-0:
Doar 3 puncte a cîștigat Caroline în acest set! Jocul Simonei funcționează din ce în ce mai bine. Daneza nu pare capabilă să-i facă față. A fost din nou break pentru Simona
2-0:
Game la 0 reușit de Simona Halep, care a început acest set mult mai bine decît primul
1-0:
BREAK SIMONA! Halep începe excelent setul secund și reușește să cîștige gameul pe serviciul adversarei. Românca și-a curățat jocul de erori neforțate iar acest lucru s-a simțit pe tabelă
SETUL 2:

5-7: Wozniacki a profitat de greșelile neforțate ale Simonei Halep și a reușit să facă breakul, reușind totodată să cîștige primul set. Simonei nu-i merge jocul așa cum ar trebui
5-6:
Halep grește din nou un retur pe care îl trimite în fileu. Caroline Wozniacki are 6-5, iar Simona servește pentru a intra în tie-break
5-5:
Simona Halep a egalat situația pe tabelă cu o lovitură excelentă de dreapta. Ambele jucătoare încep să-și cîștige serviciul tot mai ușor
4-5:
Wozniacki continuă să servească foarte bine și trece din nou în avantaj. Simona va servi pentru a rămîne în set
4-4:
Halep încheie gameul în stil de mare campioană cu o lovitură în lung de linie de excepție. Acesta poate fi cel mai lung meci dintre cele două
3-4:
Din nou Wozniacki își cîștigă serviciul. E pentru prima oară cînd o face ușor. Simona a trimis afară toate retururile. Halep are probleme destul de mari în acest set
3-3:
Meci foarte echilibrat pînă în acest moment. Wozniacki a greșit și ea ușor o minge la fileu. Este din nou egalitate! Servește daneza. Simona are ceva probleme cu lovitura de dreapta în lung de linie.
2-3:
Simona grește destul de ușor de la fileu și îi permite din nou danezei să își facă serviciul. A ratat un vole drive și Wozniack își apără, cu dificultate, serviciu. Caroline a cerut intervenția antrenorului său.
2-2:
As pentru Simona Halep la ultima minge a gameului, care își face și ea serviciul, pentru prima dată fără emoții în acest meci
1-2:
Încă un game disputat de cele două. Halep greșește ușor ultima minge și îi dă șansa din nou danezei să treacă în avantaj
1-1:
Încă un game lung, cîștigat de această dată de Halep. Wozniacki a avut minge de break, însă românca a revenit și și-a făcut serviciul
0-1:
După un game de peste 8 minute Caroline reușește să își facă serviciul deși a  avut un început ezitant, iar Halep putea profita de cîteva ori
SETUL 1:

***

Românca a cîștigat pînă acum 11 trofeu, fiind învinsă în alte 6 finale. Pentru un loc în ultimul act de la Stuttgart, românca va trebui să treacă de Caroline Wozniacki, numărul 5 WTA.

Daneza a învins-o ieri pe Carla Suarez Navarro, scor 6-0, 6-3.

"Sînt fericită că m-am calificat în semifinale. M-am mișcat foarte bine, deși zgura nu e chiar cea mai bună suprafață pentru mine. Sper să pot juca un tenis bun mîine (n.r. - azi). Acesta este scopul meu, apoi vom vedea ce va fi”, a spus Wozniacki.