VIDEO A decis "fluierul"! » "Centralul" Iulian Dima a făcut praf meciul dintre CFR și Chiajna, 2-1

Tiago Lopes a marcat aseară al doilea său gol în acest sezon

Articol de Eduard Apostol  —  Wednesday 29th of April 2015 12:00

Concordia a pierdut dramatic și pe deciziile arbitrilor o partidă ce-ar fi putut însemna salvarea de la retrogradare.

Confruntarea din Gruia a avut 3 momente-cheie, ce-ar putea reprezenta material didactic la orice curs de arbitraj:

1. Gol anulat aiurea Chiajnei

Minutul 64, la 1-0 pentru oaspeți. Maftei a executat o lovitură liberă, Serediuc a șutat din voleu, Mincă a respins în lateral, iar Dina a reluat spre poartă. Bară!

Apoi mingea a ajuns la Dragarski, care a înscris. Reușita a fost anulată la semnalizarea asistentului Velicu, ce-a indicat ofsaid! În reluările DigiSport nu se vede nimeni în afara jocului!

Expertul DolceSport, Dan Lăzărescu, a comentat: "Arbitrul nu putea acorda henț pentru că ridică brațul și nu se reia jocul după henț cu lovitură liberă indirectă, așa cum s-a reluat. Altă incorectitudine eu n-am observat la acea fază".

2. Penalty refuzat, Lopes trebuia eliminat

Minutul 69, tot la 1-0 pentru Chiajna. Serediuc a pătruns în careu, a fost talonat de către Tiago Lopes, care l-a tras pe adversar, din spate. Ilfoveanul a şutat spre poartă, mingea ducîndu-se în bară, apoi afară. A solicitat, ulterior, 11 metri. "Centralul" Dima n-a mai arătat punctul cu var. Lăzărescu: "Se impunea penalty și eliminare la Lopes!".

3. "N-a fost ofsaid!"

Minutul 90+4. Cu jumătate de minut peste cele 3 minute de prelungire acordate de Dima, Jakolis a centrat în fața porții, Guima a atacat mingea, dar nu se vede pe reluările TV dacă o atinge!, iar Lopes a împins-o în plasă, 2-1. Dacă "nouarul" CFR-ului atinge balonul, atunci trei clujeni ar fi în ofsaid, însă asistentul Avram n-a semnalizat nimic.

Lăzărescu: "N-a fost ofsaid la golul doi al gazdelor!".

19cartonașe galbene și 3 "roșii" a arătat "centralul" Dima la un meci CFR - Poli Timișoara, 2-2, în iulie 2013

"Nu știu la ce a fluierat ofsaid la golul lui Dragarski, iar penalty mai clar decît cel la Serediuc nu există!"