Tenis

Supermeci la Madrid între Serena Williams și Victoria Azarenka » Liderul WTA a revenit de două ori incredibil

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 06 mai 2015

Serena Williams, liderul clasamentului WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, după ce a salvat trei mingi de meci în întîlnirea cu Victoria Azarenka din Belarus, fostă ocupantă a locului 1 mondial.

Williams a învins-o pe Azarenka (31 WTA), în optimile de finală, cu scorul de 7-6 (5), 3-6, 7-6 (1), după două ore şi 44 de minute.

Sportiva din Belarus a condus cu 40-0 şi 6-5 în decisiv, dar nu a mai reuşit să obţină decît un punct pînă la finalul meciului. De asemenea, în primul set, Azarenka a avut 5-1 în tie-break, dar Williams a revenit şi s-a impus cu 7-5.

Scorul întîlnirilor directe dintre cele două jucătoare a devenit acum 15-3 în favoarea americancei.

În sferturile de finală, Serena Williams o va întîlni pe învingătoarea partidei dintre Carla Suarez Navarro (Spania), a zecea favorită a competiţiei şi locul 12 WTA, şi Ana Ivanovici (Serbia), cap de serie numărul 7 şi poziţia a şaptea în clasamentul mondial.