FOTO și VIDEO » Continuă nebunia în lupta pentru titlu! Steaua remizează cu Chiajna și RATEAZĂ primul loc!

+14 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 10 mai 2015

Steaua n-a profitat de înfrîngerea lui ASA de pe terenul lui Gaz Metan, scor 0-1, și a terminat la egalitate în partida de azi cu Concordia, scor 2-2. Golurile au fost marcate de Stanciu, Gabi Iancu și o "dublă" a lui Boldrin.

Campioana a deschis scorul în minutul 29, dintr-un penalty obținut de Chipciu. Stanciu și-a asumat răspunderea execuției și a înscris, reușind să ajungă la 3 goluri marcate în ultimele 5 meciuri în care a jucat.

Golul egalizator a venit tot dintr-un penalty acordat de Sebastian Colțescu, în minutul 54. Florea a căzut la un duel cu Guilherme pe linia careului de 16 metri, iar ilfovenii au primit lovitură del a 11 metri. În primă fază Florea a executat penalty-ul și a ratat, însă arbitrul nu fluierase și fotbalistul Concordiei a văzut cartonașul galben. Baciu a decis să schimbe executantul și l-a desemnat pe Boldrin, care a și marcat.

Ilfovenii au preluat conducerea 10 minute mai tîrziu, cînd același Boldrin a executat perfect o lovitură liberă și l-a învins pe Cojocaru.

Roș-albaștrii au egalat după o execuție de senzație a lui Gabi Iancu intrat înainte cu 14 minute în locul lui Breeveld. Mijlocașul a șutat cu piciorul stîng în diagonală din afara careului, iar balonul a lovit bara și a intrat în poartă.

După această etapă, Steaua rămîne pe locul 2, cu 64 de puncte, la o lungime în spatele lui ASA. Chiajna este pe poziția a 11-a, cu 35 de puncte.