Stranieri

Ovidiu Hoban, decisiv pentru formația sa » Românul este tot mai apreciat în Israel

Articol de Beno David  —  marţi, 12 mai 2015

Ovidiu Hoban are evoluții din ce în ce mai apreciate în campionatul din Israel.

Mijlocașul român a fost desemnat de comentatori cel mai bun om al meciului Hapoel Beer Sheva - Maccabi Tel Aviv, scor 1-1, după ce a marcat golul echipei sale.

Maccabi, echipă aproape de al treilea titlu consecutiv, a început mai bine și în minutul 28 au deschis scorul prin mijlocaşul defensiv Igiebor.

În a doua repriză, Beer Sheva, locul 3, a controlat jocul și a stabilit egalitatea în minutul 67. Ovidiu Hoban a avut o incursiune pe partea stîngă și a șutat puternic la colțul lung, iar portarul advers nu a avut nici o șansă.

Acesta a fost primul gol marcat de Hoban în Israel, acolo unde este cel mai apreciat jucător de către fanii echipei.

Beer Sheva și Maccabi se vor întîlni pe 20 mai în finala Cupei Israelului. Pentru Beer Sheva, cupa este principalul obiectiv al acestui sezon, la finalul căruia vor juca în cupele europene.