VIDEO FC Botoşani şi Pandurii au remizat, 1-1 » Gorjenii acumulează un punct pentru evitarea retrogradării

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 15 mai 2015

FC Botoşani şi Pandurii Tîrgu Jiu au terminat la egalitate în primul meci al etapei a 32-a din Liga 1, scor 1-1.

Gorjenii au deschis scorul în minutul 24 dintr-o poziţie în care jucătorii gazdelor au cerut ofsaid. Cordoş a fost la capătul unei centrări şi a trimis balonul în poartă cu capul.

Şase minute mai tîrziu, moldovenii au egalat, după o centrare foarte bună a lui Croitoru pînă la Acsinte, iar acesta din urmă a reluat superb cu capul la colţul lung.

În partea a doua, Hadnagy a avut o bună oportunitate de a marca, însă n-a putut relua decisiv din cîţiva metri, după o respingere greşită a lui Mingote.

După acest meci, FC Botoşani rămîne pe locul 6, cu 46 de puncte, însă riscă să cadă o poziţie dacă Dinamo învinge în această seară Gaz Metan. Pandurii sînt pe 11, cu 39 de puncte, la şase lungimi peste primul loc care duce în liga secundă.