Tenis

Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Roma » Românca a pierdut după un meci dramatic

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 16 May 2015

Simona Halep a pierdut semifinala turneului de la Roma în fața ibericei Carla Suarez Navarro, scor 6-2, 3-6, 5-7.

Primul set i-a aparținut Simonei Halep. Spanioloaica nu i-a pus nici o problemă și totul părea că se va rezolva repede. Lucrurile n-au stat la fel și în setul secund, cînd Halep și-a ieșit din minți și pe chipul ei și-a făcut apariția nervozitatea. Acesta a fost semnalul că jocul ei nu merge bine și Suarez Navarro s-a impus.

Setul decisiv a fost unul plin de break-uri. A fost un schimb reciproc de break-uri pînă la scorul de 4-4, cînd Simona a reușit să-și facă serviciul și să se impună. Într-un final tot iberica a cîștigat, însă după un final plin de suspans.

Navarro va juca finala turneului de la Roma împotriva învingătoarei din meciul Daria Gavrilova - Maria Șarapova.

Mai jos puteți citi desfășurarea liveTEXT a meciului

liveTEXT: Simona Halep - Carla Suarez Navarro 6-2 / 3-6 / 5-7

5-7

GAME, SET, MECI: Suarez Navarro se impune în fața Simonei Halep și va juca finala turneului de la Roma

5-6

Break Suarez: Spanioloaica face break-ul și poate fi cel decisiv dacă Simona nu-și revine în următorul game.

5-5

Game Suarez: Navarro cîștigă greu pe propriul serviciu și meciul rămîne strîns

5-4

Game HALEP: Simona face în sfîrșit game-ul pe propriul serviciu și este la un pas să meargă în finala de la Roma.

4-4

BREAK Simona: Halep face un nou break, este al optulea din acest set.

3-4

Break Suarez: Așa cum ne-a obișnuit acest set trei, break-ul a reapărut. Urmează Simona la serviciu, așa că ne putem aștepta la un nou break.

3-3

BREAK Simona: Halep face break-ul și are o bună oportunitate de a duce scorul la 4-3. Românca e mult mai calmă și mai ordonată în joc.

2-3

Break Suarez: Meciul continuă în aceeași serie nebună de break-uri. Spanioloaica îi ia game-ul Simonei, dar românca nu renunță.

2-2

BREAK Simona: Break după break în acest set trei. Simona nu renunță la luptă și merge cot la cot cu Navarro.

1-2

Break Suarez: Jucătoarea din Spania îi ia foarte rapid break-ul lui Halep.

1-1

BREAK Simona: Halep reușește un punct de zile mari și pare să aibă aceeași atitudine ca în primul set. Greșelile neforțate din jocul româncei au dispărut.

0-1

Break Suarez: Setul trei a început cum nu se poate mai rău pentru Simona, care a pierdut pe propriul serviciu.

3-6

SET Suarez: Simona ratează incredibil o minge de game, iar spanioloaica revine și cîștigă două puncte consecutive și își adjudecă setul.

3-5

Game Simona: Halep a schițat în sfîrșit primul zîmbet și pare să revină în joc. Ambele jucătoare fac foarte multe greșeli neforțate.

2-5

GAME ALB SUAREZ: Spanioloaica reușește să-i ia Simonei game-ul la 0. Românca are mare nevoie de ajutorul românilor din tribune.

2-4

Break Suarez: Simona a lovit cu racheta de pămînt de trei ori și a fost nevoit s-o schimbe. Nervii româncei nu o mai lasă să gîndească lucid. Suarez reușește break-ul și e tot mai aproape să-și adjudece cel de-al doilea set.

2-3

BREAK Simona: Halep revine timid în meci, dar nu poate scăpa de greșelile neforțate pe care le face. Și în acest game a greșit de cîteva ori.

1-3

Break Suarez: Halep pare să nu-și mai revină și pierde pe propriul serviciu.

1-2

Game Suarez: Simona își pierde cumpătul și face mai multe greșeli neforțate. Spanioloaica revine și începe să-i pună probleme româncei.

1-1

Re-break Suarez: Halep trimite în aut o minge simplă și o ajută pe spanioloaică să egaleze. Românca e foarte nervoasă.

SETUL 2 / 1-0

Break Simona: Halep e stăpîna meciului. Navarro nu mai are replică la mingile foarte bune trimise de româncă. Au apărut și cîțiva nori de ploaie pe cer.

6-2

SET HALEP: Simona a revenit uluitor de la 0-2 și nu i-a mai dat nici o șansă jucătoarei din Spania. Românca a încheiat setul cu o minge în lungul terenului.

5-2

Break Simona: Halep prinde niște unghiuri incredibile și închide game-ul după o greșeală neforțată a lui Suarez.

4-2

GAME Simona: Ce lovituri are Halep! Românca și-a intrat în mînă și pare să nu-i mai dea nici o șansă jucătoarei din Spania.

3-2

Break Simona: Halep acoperă foarte bine terenul și reușește un nou break. La scorul de 30-15 pentru Simona, românca a cîștigat o minge extrem de disputată. Simona a ajuns la trei game-uri cîștigate consecutiv.

2-2

Game Simona: Românca revine în joc și egalează după game-ul cîștigat pe propriul serviciu. Simona începe să lovească tot mai puternic.

1-2

Re-break Simona: Halep face re-break-ul și își adjudecă primul game din acest meci. Românca începe să-și revină.

0-2

BREAK Suarez: Spanioloaica reușește să-i ia break-ul Simonei după ce încheie cu o minge care mușcă tușa

0-1

Game Suarez: Navarro își face serviciul și cîștigă relativ lejer game-ul

SETUL 1

Începe meciul: Cele două jucătoare au terminat încălzirea. Carla Suarez servește!

Navarro, locul 10 WTA, a trecut în "sferturi" de Petra Kvitova, locul 4 WTA, scor 6-3, 6-2. În turneul de la Roma, Navarro a mai trecut de Eugenie Bouchard, Heather Watson şi Mona Barthel.

Halep şi Navarro s-au mai întîlnit de nouă ori pînă în prezent, iar românca s-a impus de cinci ori, iar Navarro de patru. Ar fi putut fi 10 întîlniri, dar Navarro a profitat de abandonul româncei anul trecut la Roma şi acel episod nu a intrat în palmaresul oficial.

Ultima întîlnire dintre cele două a avut loc anul acesta, la Indian Wells, cînd Halep s-a impus în trei seturi, scor 5-7, 6-1, 6-1.