VIDEO şi FOTO » Rapid - CS U Craiova 1-2 » Game over? Trei minute groaznice în Giulești, iar Rapidul are șanse microscopice de salvare!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 17 mai 2015

Rapid a pierdut meciul cu CS U Craiova, 1-2, şi are şanse mici de a mai scăpa de retrogradare.

La finalul meciului, jucătorii celor două echipe au sărit la bătaie, conflictul fiind pornit de Săpunaru, care l-a lovit cu capul pe Bawab în cercul de la mijlocul terenului

VIDEO cu golul de 1-0

VIDEO cu golul de 1-1

VIDEO cu golul de 2-1

Rapid era neînvinsă de cinci etape şi cu o victorie astăzi, elevii lui Cristiano Bergodi ar fi acumulat 36 de puncte ar fi urcat o poziţie, părăsind locurile retrogradabile.

Rapidiştii au început bine şi au deschis scorul în minutul 22, prin Daniel Niculae. Atacantul a şutat în diagonală de la marginea careului, la colţul lung al porţii lui Bălgrădean.

CS U Craiova, echipă care nu cîştigase de şase meciuri, a jucat mai bine în a doua parte. Oltenii au întors scorul în două minute, 71 şi 73, prin golurile marcate de Mateiu şi Nuno Rocha.

Cu două etape înainte de final, Rapid are 33 de puncte şi se află pe locul 13, la egalitate de puncte cu Gaz Metan, echipa de pe locul 12, primul care asigură salvarea de la retrogradare.

În următoarele două meciuri, rapidiştii vor juca împotriva celor de la CFR Cluj şi Pandurii.

Cum a arătat meciul în format liveTEXT

Echipe de start:

Rapid: Buchta - Josl, Sapina, Cmovs, Joan Oriol - Gecov, Garai - Kikas, Rui Miguel, Edu Oriol - Niculae
Rezerve: Bornescu, Săpunaru, N. Vasile, Coimbra, Al.Dan, Pancu, Ricardo Alves

CSU Craiova: Bălgrădean - Dumitraş, Acka, Frasinescu, Vătăjelu - Băluță, Madson, Mateiu, Tîrnăcop- Bawab, - Rocha
Rezerve: Straton, Achim, Kay, Briceag, Herghelegiu, Cîrstea, Curelea

FANII AU UMPLUT STADIONUL

Suporterii Rapidului au vrut să îşi ajute echipa să cîştige acest meci şi au venit în număr mare la meci. Fanii giuleştenilor au umplut stadionul pentru a fi alături de favoriţi.