Ciclism

Stupoare în Turul Italiei! Richie Porte, unul dintre favoriții cursei, a făcut o greșeală stupidă și a fost sancționat drastic

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 20 May 2015

Australianul Richie Porte (Sky) și-a văzut spulberate șansele de a se impune în Turul Italiei 2015, după o greșeală de amator făcută în etapa a zecea

Ce s-a întîmplat

Cu 7 kilometri înainte de finalul etapei disputate între Civitanova Marche și Forli, australianul de la Sky a făcut pană, moment în care i-a sărit în ajutor Simon Clarke, compatriotul de la o echipă rivală, Orica GreenEDGE, care i-a cedat propria roată pentru a nu pierde timp. Richie Porte a revenit în cursă și a sosit la 47 de secunde după Alberto Contador și Fabio Aru, cei doi rivali principali la cîștigarea Il Giro. După terminarea etapei, Porte i-a mulțumit lui Clarke pe contul său de twitter, postînd și o fotografie cu incidentul.

Amendat cu două minute pierdute la general

Probleme au apărut după terminarea etapei, cînd Porte a aflat ce greșeală a comis. Regulamentul Uniunii Cicliste Internaționale interzice ajutorul tehnic acordat de un ciclist de o echipă adversă, iar Porte a fost sancționat cu pierderea a două minute în clasamentul general, pe lîngă cele 47 de secunde pe șosea.

Astfel, de pe locul 3, Richie Porte a ajuns pe locul 12, la 3 minute și 9 secunde distanță de Alberto Contador, liderul cursei.

Nu se putea face nimic, regulile sînt reguli, iar în joc a fost credibilitatea sportului, iar în acest caz a fost vorba de credibilitatea Turului Italiei Mauro Vegni, directorul Giro

Etapa a zecea a fost cîștigată de către Nicola Boem (Bardiani-CSF), dintr-o evadare.