Europa League

VIDEO+FOTO Sevilla League » Record istoric! Spaniolii cîștigă pentru a patra oară a doua competiție europeană, după 3-2 cu Dnepr

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 27 May 2015

Sevilla a reușit o performanță incredibilă, cîștigînd pentru a patra oară în ultimii nouă ani trofeul Europa League.

Ibericii s-au impus în fața celor de la Dnepr, scor 3-2, și vor juca în grupele Ligii Campionilor în sezonul viitor. Sevilla e prima echipă care cîștigă patru trofee în această competiție, surclasînd echipe ca Juventus, Inter Milano și Liverpool, care s-au oprit la trei.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Dnepr a deschis scorul încă din minutul 7 prin Kalinici, după o combinație superbă cu Matheus. Sevilla a întors însă rezultatul în numai trei minute prin Krychowiak (28) și Bacca (31). Ucrainenii n-au renunțat însă la luptă, iar Rotan a înscris un gol incredibil din lovitură liberă în finalul reprizei.

Click aici pentru VIDEO!

Dnepr n-a mai strălucit însă și în repriza secundă, cînd a fost surclasată net de Sevilla. Spaniolii au dat lovitura prin același Bacca, columbianul reușind să-l învingă din nou pe Boyko în minutul 73

Alexandru Vlad, românul de la Dnepr, nu a fost inclus în lot.

Echipele de start

Dnepr: Boiko - Fedețki, Douglas, Ceberiaciko, Matos - Kankava, Fedorciuk - Matheus, Rotan, Konaplianka - Kalinici

Sevilla: Rico - Aleix Vidal, Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas - M'Bia, Krychowiak - Reyes, Banega, Vitolo - Bacca