VIDEO şi FOTO » Dramatism în Liga 1! Roş-albaştrii cîştigă campionatul! CSMS Iaşi - Steaua 0-0, ASA - Oţelul 1-2

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 28 mai 2015

Steaua a cîştigat al treilea titlu la rînd după ce a terminat la egalitate cu CSMS Iaşi, 0-0, iar Oţelul a învins ASA, 2-1.

CLASAMENTUL FINAL
                                                 1. Steaua 71p
                                                 2. ASA Tg.Mureş 69p
                                          CSMS Iaşi -  Steaua 0-0
                                           ASA - Oţelul 1-2
                   (Mureşan 39'-pen VIDEO / Tudorie 67' VIDEO, Tavares 94' VIDEO)

Steaua a tremurat serios în această ultimă etapă. Jucătorii lui Costel Gâlcă aveau un avantaj de două puncte în faţa celor de la ASA şi trebuiau să nu piardă meciul pentru a ieşi campioni.

Steliştii au controlat meciul cu CSMS Iaşi, dar a terminat la egalitate, 0-0.

Roş-albaştrii cîştigă al 26-lea titlu din istorie şi al treilea consecutiv!

Dramatism la TÎRGU Mureş

ASA a intrat la pauză conducînd cu 1-0 şi era la 45 de minute de primul titlu din istorie.

Mureşenii au deschis scorul prin Gabi Mureşan, care a transformat un penalty obţinut de Bumba în minutul 39.

În a doua parte, elevii lui Liviu Ciobotariu s-au mulţumit cu păstrarea rezultatului, iar gălăţenii au cîştigat meciul pe final.

Tudorie a marcat în minutul 67, cu o lovitură de cap, după o ieşire greşită a lui Edi Stăncioiu.

Gălăţenii au dat lovitura în minutul 94. Elevii lui Florin Marin au scăpat pe contraatac şi au marcat golul victoriei prin Tavares.

CSMS Iaşi: Caparco - Ov.Mihalache, Fl.Plămadă, M.Ciucă, Ţigănaşu - Enescu, Mitici - Bosoi, Creţu, Ciucur - Golubovici

Steaua:  Niţă - Rîpă, Tamaş, Varela, Toşca - Breeveld, Neagu - Popa, Stanciu, Chipciu - Ţucudean

ASA: Stăncioiu - Hanca, M.Constantin, Bejan, S.Ilie - G.Mureşan, Gorobsov - Zicu, Cl.Voiculeţ, Bumba -Manolov

Oţelul: Abraham - Solomou, G. Miron, Sissoko, D. Popescu - Helder, Cucu, Brigido - L. Iorga, Cernat, Tudorie

Probleme cu echipamentul celor de la Oţelul.

Cei de la Oţelul au venit cu un singur rînd de echipament la stadion, unul albastru. Cei de la ASA Tg. Mureş au două rînduri de echipament, unul roş-albastru şi unul alb-albastru.

Arbitrul nu a fost de acord ca cei de la Oţelul să joace în tricourile albastre, iar mureşenii au decis să le ofere un echipament mai vechi, al fostei echipe FCM Tg.Mureş, care este alb.

Conducerea celor de la Oţelul este de acord cu această idee, dar jucătorii sînt nemulţumiţi şi nu vor să evolueze în tricourile celor de la Mureş.

Pînă la urmă, problemele s-au rezolvat, iar gălăţenii au jucat în echipament alb-albastru, iar mureşenii în cel tradiţional, roş-albastru.

Emil Dică a părăsit cantonamentul înainte de meci

Mijlocaşul gălăţenilor a decis să plece din cantonament, din cauza problemelor financiare şi a restanţelor salariale.

"M-am săturat de minciunile celor din conducere. Avem patru salarii restante şi ei ne-au tot amînat. N-am mai rezistat și am plecat acasă. Înainte de meciul cu ASA au zis că ne dau banii, dar nu s-a întîmplat aşa", a declarat Dică la DolceSport.