Tenis

Performanță incredibilă a Andreei Mitu! Românca a eliminat-o pe Schiavone şi este în "optimi" la Roland Garros

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 mai 2015

Andreea Mitu s-a calificat în "optimile" turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o pe Francesca Schiavone. Irina Begu a fost eliminată de Petra Kvitova, scor 6-3, 6-2.

Mitu, locul 100 WTA, a trecut de Francesca Schiavone, locul 92 WTA și cîștigătoare a turneului în 2010, scor 7-5, 6-4.

În primul set, Schiavone a condus cu 3-0, dar românca a revenit și a cîștigat cu 7-5.

Mitu a început foarte bine setul doi și a făcut break, conducînd cu 3-1, dar italianca a revenit și a egalat. La 4-4, Mitu a făcut încă un break și trecut în avantaj și a cîștigat meciul.

Andreea Mitu va juca în turul următor cu Alison Van Uytvanck, locul 93 WTA. Vezi detalii

Calificarea în "optimile" turneului de la Roland Garros este cea mai mare performanță reușită de Mitu la un turneu de Grand Slam.

Vezi aici desfășurarea liveTEXT a meciului

Andreea Mitu 7 - 5, 6-4 Francesca Schiavone

3-6

SET Kvitova: Kvitova a servit din nou foarte bine și a cîștigat game-ul la 0. Cehoaica a cîștigat setul după 31 de minute

3-5

Game Begu: Românca își cîștigă serviciul și se apropie la două game-uri de Kvitova. Cehoaica va servi pentru a cîștiga setul

2-5

Game Kvitova: Cehoaica se menține în față după ce a cîștigat pe propriul serviciu, fiind la un game de a lua primul set

2-4

Game Begu: Românca începe să își găsească ritmul și joacă tot mai bine

1-4

Game Kvitova: Cehoaica își cîștigă cu greu serviciul. Begu a condus cu 30-0, dar Kvitova a revenit și se menține în față

1-3

Game Begu: Begu cîștigă la 0 primul game din acest set și se apropie de Kvitova

0-3

Game Kvitova: Cehoaica se menține în față și reușește să își cîștige serviciul

0-2

Break Kvitova: Begu a condus cu 30-0, dar Kvitova a revenit și a avut o minge de break anulată de româncă, dar a reușit să cîștige game-ul la a doua minge de break.