Debut cu stîngul pentru FC Botoșani! A fost învinsă de campioana Albaniei în primul amical din Austria!

Articol de Ionuţ Tăbultoc  —  Wednesday, 17 June 2015

FC Botoșani a pierdut primul meci amical disputat în cantonamentul din Austria cu scorul de 1-2.

Botoșănenii au întîlnit campioana Albaniei, Skënderbeu Korçë, echipă ce va intra în turul II preliminar al Champions League.

Rezultatul final a fost stabilit încă din prima repriză, dupa ce Mateus Lima a deschis scorul în minutul 29.

Peste numai 10 minute, Progni a majorat scorul la 2-0, însa FC Botoșani avea să reducă din diferență pînă la pauză prin fundașul Florin Plămadă.

Albanezii au dominat repriza secundă, însă nu au mai reușit să marcheze și nici FC Botoșani nu a putut înscrie golul egalizator.

Următorul meci amical va avea loc azi, începînd cu ora 19:00, atunci cînd elevii pregătiți de Leo Grozavu vor întîlni MTK Budapesta.