Amicale

FC Botoșani a învins vicecampioana Albaniei » Gol pentru o nouă achiziție a moldovenilor

Articol de Ionuţ Tăbultoc  —  duminică, 21 iunie 2015

FC Botoșani s-a impus cu scorul de 2-1 în cel de-al treilea meci amical disputat în Austria, în fața vicecampioanei Albaniei, FK Kukesi.

Botoșănenii au condus la pauză cu scorul de 2-0, după golurile marcate de noul atacant germano-albanez, Mergin Neziri, și de Attila Hadnagy. FC Botoșani a deschis scorul în minutul 20, atunci cînd fundașul Dimitrov a centrat perfect în careu, iar Neziri a marcat cu o lovitura de cap.

Peste 10 minute schema s-a repetat, însă pe partea stîngă, atunci cînd Acsinte a centrat în careu, iar Hadnagy a reluat și el cu capul.

În repriza a doua albanezii au redus din diferență, însă nu au mai reușit să egaleze. FC Botoșani a bifat prima victorie din Austria, după două înfrîngeri. Elevii lui Leo Grozavu vor mai susține încă două meciuri amicale, cu FC Krasnodar (miercuri) și cu Șahtior Donețk (joi).