VIDEO şi FOTO Argentina este în finala Copei America, după ce s-a distrat cu Paraguay » Messi a fost eroul formaţiei lui Tata Martino

+12 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 01 iulie 2015

Argentina s-a calificat în finala Copa America, după ce a trecut de Paraguay, scor 6-1.

Elevii lui Tata Martino au făcut o partidă perfectă şi au reuşit scorul turneului.

Argentinienii au început perfect meciul, iar după 27 de minute conduceau cu 2-0, după golurile marcate de Rojo şi Pastore.

Înainte de pauză, paraguayenii au redus din diferenţă, dar nu a fost destul. După pauză, tot argentinienii au marcat, iar Di Maria, de două ori, Aguero şi Higuain au stabilit scorul final.

Leo Messi a fost unul dintre cei mai buni oameni de pe teren. Starul Argentinei nu a marcat, dar a fost decisiv pentru naţională, reuşind trei pase de gol.

Vezi aici video

În finală, Argentina va juca împotriva ţării gazdă, Chile. Partida se va disputa sîmbătă, 4 iulie, de la ora 23:30. In finala mică se vor întîlni Peru şi Paraguay, vineri, 3 iulie, ora 01:30.