Tenis

Monica Niculescu şi-a aflat adversara din optimile turneului de la Wimbledon

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 04 iulie 2015

Monica Niculescu s-a calificat în optimile turneului de la Wimbledon, după ce a trecut de Kristyna Pliskova.

Niculescu s-a impus în minimum de seturi, scor 6-3, 7-5, după o partidă care a durat o oră și 45 de minute.

În primul set, Niculescu a făcut un break, la scorul 4-3, decisiv pentru a prelua conducerea meciului.

În al doilea set, românca a început mai bine și a făcut break, dar cehoaica a egalat. La scorul de 5-4 pentru Pliskova, Monica Niculescu a salvat cinci mingi de set și s-a impus cu scorul de 7-5.

După această victorie, Niculescu și-a egalat cea mai bună performanță la un turneu de Grand Slam, reușită în 2011 la US Open.

În runda următoare, Niculescu va evolua împotriva jucătoarei din Elveţia, Timea Bacsinszky, a 15-a favorită, care a învins-o în turul trei pe Sabine Lisicki, scor  6-3, 6-2.