Tenis

Semifinală de foc » Maria Șarapova se va lupta cu Serena Williams pentru finala de la Wimbledon

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday 8th of July 2015 12:00

Într-un sfert de finală pasionant, campioana din 2004 și finalistă în 2011, Maria Șarapova, a avut nevoie de două ore și 46 de minute pentru a trece de Coco Vandeweghe din SUA, cu 6-3, 6-7 (3), 6-2.

Rusoaica a servit pentru meci în actul secund, la 5-4, dar adversara, care pînă la acest turneu nu trecuse de turul 3 la vreun concurs de Mare Șlem, a jucat un tenis inspirat, abrupt, și a reușit să se impună în tie-break. Experiența superioară și ambiția au dus-o însă pe Șarapova spre victorie.

În semifinale, ea o va întîlni pe Serena Williams, care a revenit de la 0-1 la seturi și a învins-o pe Victoria Azarenka, 3-6, 6-2, 6-3 într-un meci intens, de bună calitate. "N-am mai întîlnit-o de mult pe Maria la Wimbledon, am văzut că joacă bine, e o luptătoare, abia aștept!", a spus Serena.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta Agnieszka Radwanska, finalista din 2012, și Garbine Muguruza, aflată la o premieră a carierei sale.