Europa League

Scor fluviu în preliminariile din Europa League » În tur a fost 2-2, în retur totul a luat-o razna: 9-2!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 23 iulie 2015

Ungurii de la Debrecen şi letonii de la Skonto Riga au oferit un meci de senzaţie. Gazdele au învins cu scorul neverosibil de 9-2 formaţia din Letonia în turul doi preliminar al Europa League.

Nimic nu avea să anunţe această desfăşurare de forţă a maghiarilor, mai ales după ce în tur scorul a fost egal, 2-2. Acum Debrecen a deschis scorul încă din minutul 7, iar după prima repriză era deja 5-0.

Printre marcatorii celor de la Debrecen s-a numărat şi atacantul olandez Geoffrey Castillion, 24 de ani, care a jucat 11 partide pentru Universitatea Cluj în sezonul trecut. Castillion a înscris ultimul gol al formaţiei sale.

Debrecen va juca în turul trei preliminar împotriva învigătoarei din partida Rosenberg - KR Reykjavik. În tur, norvegienii s-au impus cu 1-0.