VIDEO Îngeri păzitori » Mureșenii n-au reușit aseară să-și eficientizeze atacul cu CS U Craiova, 0-0, oltenii au plecat cu un punct

Articol de Eduard Apostol  —  Monday 3rd of August 2015 12:00

Bălgrădean și Stăncioiu au avut superintervenții ce-au salvat atît echipa lor, cît și aspectul cenușiu al unei remize albe

Noaptea horror cu St. Etienne a lăsat urme la Tîrgu-Mureș. Jucătorii lui Vasile Miriuță nu și-au eliminat din minte acel 0-3 cu francezii, iar acest amănunt s-a văzut pe gazon, contra oltenilor.

Click aici pentru VIDEO!

Cu toate că ASA a avut cea mai mare ocazie a primelor 45 de minute. Ivan Gonzalez, singur, singurel, la cinci metri de poarta adversă, a relaut imprecis după o centrare a lui Brandan (12). Oltenii au pus presiune pe buturile lui Stăncioiu, care a parat în fața lui Bawab, în două rînduri. Elevii lui Cârțu și Săndoi au respins cu fără prea mari eforturi acțiunile previzibile ale roș-albaștrilor și-au încercat să-i surprindă pe jucătorii, vizibil obosiți, fizic și psihic, ai ardelenilor.

La locul potrivit, dar degeaba

Repriza secundă a fost deschisă de o mare ratare, reluare cu capul, a lui Ramiro Costa (50), după o nouă centrare de calitate a lui Brandan. La primul său meci în Liga 1, după ce a debutat în preliminariile Europa League, vîrful argentinian a avut ghinion, balonul s-a scurs la o palmă de bară.

Costa (60) a dovedit că are instinct de atacant, însă nici n-a prins cadrul porții. Popov i-a făcut cadou o minge, iar sud-americanul a tras din cădere, tot pe lîngă. Și-a venit și-a treia șansă pentru argentinian, în minutul 73, dar s-a încurcat reciproc cu Manolov, iar craiovenii au răsuflat ușurați.

Bălgrădean (85) a avut o intervenție de toată lauda la șutul-bombă al lui Jazvici, refuzîndu-i acestuia un golazo. Finalul i-a aparținut portarului care a salvat Bănia, cu o intervenție de senzație în fața lui N'Doye (90+1). S-a dat drumul la fotbal în ceasul al 13-lea, pe contraatac, Stăncioiu l-a blocat pe Bancu, pentru ca Zlatinski să dea mingea peste calea ferată. Nu s-a fluierat finalul meciului pînă cînd Bălgrădean n-a mai scos o dată în fața ratangiului Ramiro Costa.

14 remize s-au înregistrat în acest start de sezon din totalul de 27 de meciuri de pînă aseară, fiind al 5-lea egal alb, 0-0

7 stranieria utilizat CSU în meciul de la Tîrgu-Mureș, cei mai mulți de la promovare

219 minuteau trecut de la precedentul gol al ardelenilor, bifînd deja două meciuri fără reușită, după 0-3 cu St. Etienne și 0-0 cu oltenii