VIDEO + FOTO Imagini fabuloase din Copa Libertadores » River Plate a cîștigat trofeul într-o atmosferă cum nu s-a mai văzut!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 06 august 2015

River Plate s-a impus cu 3-0 pe teren propriu în returul finalei cu Tigres din Copa Libertadores, după 0-0 în tur, în Mexic.

Meciul a fost unul trăit la intensitate maximă de fanii argentinieni care au umplut pînă la refuz arena din Buenos Aires și au creat o atmosferă fantastică. Favoriții nu i-au dezamăgit. Alario a deschis scorul în minutul 45, Carlos Sanchez a făcut 2-0 din penalty în minutul 75, iar Ramiro Funes Mori a stabilit scorul final în minutul 79.

După ce au primit trofeul, jucătorii și antrenorii au sărbătorit pe arena "El Monumental" cu zecile de mii de fani, apoi suporterii s-au îndreptat spre centrul orașului, unde au continuat să celebreze victoria pînă dimineață.

River Plate: Barovero - Mayada, Maidana, Ramiro Funes Mori, Vangioni - Sanchez, Kranevitter (Lucho Gonzalez 82), Ponzio, Bertolo - Cavenaghi (Pisculichi 77), Alario (Driussi 69)
Rezerve: Chiarini - Alvarez, Martinez, Saviola
Antrenor: Marcelo Gallardo

Tigres: Guzman - Jimenez (Guerron 77), Juninho, Rivas, Jorge Torres - Arevalo (Duenas 65), Pizarro - Damm, Rafael Sobis, Aquino - Gignac
Rezerve: Palos - Jose Torres, D. Alvarez, Briseno, Viniegra
Antrenor: Ricardo Feretti