VIDEO CSMS Iaşi a devenit liderul Ligii 1 după victoria cu CFR Cluj, 2-1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 07 august 2015

CSMS Iaşi a învins pe teren propriu CFR Cluj, scor 2-1, reuşind să profite de omul în plus pe care l-a avut din minutul 20.

Vezi meciul în format liveTEXT

CSMS IAŞI - CFR CLUJ 2-1
Au marcat:
Golubovici '24 p., Enescu '38 / Larie '78 p.
Cartonaş roşu:
Mincă '20

Vezi VIDEO cu golurile partidei

Partida a fost calmă pînă în minutul 20, cînd portarul Mincă a avut o intrare urîtă în propriul careu la Golubovici şi arbitrul Cătălin Popa a arătat punctul cu var, dar şi cartonaşul roşu. Acelaşi fotbalist a reuşit să şi marcheze, de această dată în poarta lui Traian Marc, cel care l-a înlocuit pe eliminatul Mincă.

Enescu a majorat avantajul gazdelor în minutul 38 cu un şut superb din afara careului, acesta fiind al 4-lea gol din acest sezon pentru fotbalistul moldovenilor.

Cînd totul părea că se îndrepta către o victorie liniştită a ieşenilor a venit penalty-ul transformat de Larie, care a stabilit şi scorul final, 2-1.

După acest joc, CSMS Iaşi a devenit noul lider al Ligii 1, cu 10 puncte, însă cu un joc mai mult decît celelalte trei urmăritoare care au cîte 8 puncte: ASA, Steaua şi Dinamo. CFR Cluj ocupă acum locul 11, cu două puncte.