Derby de Romania

Cojocaru lăudat de un dinamovist: "Va fi portarul echipei naţionale"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 10 august 2015

Florin Prunea, preşedintele celor de la CSMS Iaşi, l-a lăudat pe portarul Valentin Cojocaru după prestaţia din Derby de România, scor 0-0, şi îi prevede acestuia un viitor strălucit.

"Mi-au plăcut foarte mult portarii, cu un plus pentru Cojocaru, care a făcut un meci foarte bun și care va fi portarul echipei naționale" Florin Prunea

Oficialul moldovenilor, care a apărat buturile lui Dinamo în trei perioade diferite (1985-1988, 1992-1998 şi 2000-2002), consideră că roș-albii au dominat prima repriză cu Steaua şi le-a găsit o scuză dinamoviştilor pentru cea de-a doua parte.

"Cred că în prima repriză Dinamo a controlat partida și putea marca, dar după pauză Steaua a fost mai bună, asta și datorită valorii lotului.

Pînă la urmă, Dinamo și-a atins obiectivul, a cîștigat un punct, chit că a jucat cum a jucat în repriza a doua. Dar, dacă Dinamo marca la ocaziile din prima repriză, cred că prindea curaj și altfel se mișca și în partea a doua", a spus Prunea la Digisport.