Tenis

Două întîmplări inedite din meciul Simonei Halep cu Belinda Bencic » Elveţianca a plîns, arbitrul a vorbit în română

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 16 august 2015

Belinda Bencic a avut o cădere nervoasă la scorul de 5-4 cu Simona Halep, în primul set al finalei de la Toronto pe care l-a și cîștigat, la tie-break, 7-6.

Jucătoarea de 18 ani din Elveţia s-a răstit la antrenorul ei în pauza dintre game-uri, iar în timp ce acesta îi explica modul în care să încerce s-o surprindă pe Simona, Bencic a început să plîngă.

Arbitrul a vorbit în română

Cînd meciul a intrat în tie-break, spectatorii de pe Arena Centrală au încurajat-o şi mai tare pe Simona Halep, iar arbitrul de scaun le-a cerut acestora să facă liniște, apoi le-a mulțumit în limba română. E un lucru rar întîlnit ca la un turneu internațional arbitrul de scaun să se adreseze în altă limbă decît engleza.