Europa League

VIDEO+FOTO Ce revenire! Astra a învins-o pe Alkmaar, 3-2, după ce a întors rezultatul de la 0-2

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 20 august 2015

Astra a obţinut un succes răsunător în faţa celor de la AZ Alkmaar, scor 3-2, după ce în minutul 13 oaspeţii conduceau cu 2-0.

Giurgiuvenii au ajuns la nouă meciuri consecutive fără înfrîngere, perioadă în care au învins-o pe Steaua, au disputat două meciuri cu West Ham şi s-au impus şi astăzi împotriva lui Alkmaar.

Click aici pentru VIDEO!

Oaspeţii au lovit de două ori în două minute prin Henriksen (11) şi Johanssen (13), care a profitat de gafele din apărarea giurgiuvenilor. Astra a revenit însă în calculele calificării în numai 20 de minute. Boldrin a înscris după o lovitură de colţ în minutul 25, însă a fost înlocuit după ce s-a ales cu o comoţie.

Alibec şi Dandea au stabilit scorul final chiar înainte de pauză după alte două faze geniale ale formaţiei lui Şumudică. Rezultatul s-a menţinut pînă la final după o repriză secundă cu puţine ocazii.

Meciul retur va avea loc joia viitoare, cîştigătoarea dublei urmînd să joace în grupele Europa League.

Astra - AZ Alkmaar 3-2
(Boldrin 25, Alibec 41, Dandea 45+3 / Henriksen 11, Johanssen 13)

Click aici pentru liveTEXT!

Astra: S. Lung - Queiros, Oros, V. Găman, J. Morais - Lovin, Boldrin (Dandea 35) - G. Enache, Budescu, De Amorim - Alibec
Rezerve: Gavrilaş, Geraldo, Ricardo Alves, Al. Ioniţă, Al. Stanc. D. Florea

AZ Alkmaar: Rochet - Johansson, Gouweleeuw, Van der Linden, Haps - Ortiz, Luckassen - Hupperts, Henriksen, van Overeem - Janssen
Rezerve: Coutinho, Wuytens, Dabney Souza, Haye, Tankovici, Muhren, Lewis