Liga Campionilor

VIDEO Lingoul de aur » Maccabi Tel Aviv revine după 11 ani în grupe, Zahavi reușind toate golurile contra lui Basel!

Articol de Daniel Scorpie  —  Thursday 27th of August 2015 12:00

Zahavi se traduce aur în ebraică, iar mijlocașul de 28 de ani a fost la fel de prețios și în retur. ”E cel mai bun transfer din istoria clubului”, susține directorul sportiv Jordi Cruyff

În ianuarie 2013, Palermo îl arunca ca pe o tinichea, mulțumindu-se că a mai salvat 250.000 de euro din investiția de 1,7 milioane. Eran Zahavi marcase numai 2 goluri în 26 de meciuri pentru sicilieni, dar întoarcerea în Israel i-a relansat cariera. Mijlocașul de 28 de ani a ajuns comoara lui Maccabi, Zahav traducîndu-se aur în ebraică, omul hotărîtor al "dublei" cu Basel. Eran a calificat echipa din Tel Aviv după 11 ani în grupele Ligii, marcînd toate cele 3 goluri în remizele 2-2 și 1-1.

Click aici pentru VIDEO!

"E cel mai bun transfer din istoria lui Maccabi", îl laudă directorul sportiv Jordi Cruyff pe Zahavi, ale cărui statistici ascund un detaliu formidabil: a dat 28 de goluri în ultimul sfert de oră! Probabil cel mai important dintre cele de final a fost reușit la Basel, în al șaselea minut al prelungirilor!

7 goluriîn 5 jocuri a reușit Zahavi în actualele preliminarii ale Ligii. În total, Eran are 78 de goluri în 105 meciuri pentru Maccabi Tel Aviv