Trei penalty-uri neacordate! » Gafele lui Lucian Rusandu din Pandurii - Dinamo 2-2

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday 30th of August 2015 12:00

Arbitrul Lucian Rusandu a avut o seara execrabilă, refuzînd să dicteze 3 lovituri de la 11 metri evidente!

Întîi nu a sancționat un fault comis de Vasco Fernandes, de la Pandurii, într-un duel cu Palici, petrecut în minutul 56.

Brazilianul îl lovește clar pe croat în careu, dar "centralul" nu dă penalty. "Mi se pare incredibil cum nu a văzut! Îi șutează direct în picior!", a comentat Dan Lăzărescu la DolceSport.

Rusandu a mai ratat o decizie: în minutul 65, Gnohere l-a trîntit în careu pe Pițian, arbitrul a lăsat iar jocul să continue.

"Centralul" a recidivat în minutul 90: nu a văzut un henț în careu al lui Ungurușan. "Penalty clar! Fundașul ridică mîna și respinge mingea!", a analizat tot Lăzărescu.

Oltenii au pretins după meci că ar fi fost și fault comis de Andrei Marc la portarul Stanca în faza din care înscrie Gnohere, dar reluările TV nu îi confirmă.