Sporturi   •   Altele   •   CANOTAJ

Coșmarul s-a terminat la Mondialele de canotaj » Trei bărci calificate

Cristina Grigoraș și Laura Oprea au terminat pe locul 7 la total, după ce au cîștigat ieri finala B // Foto: worldrowing

Articol de Marian Ursescu   —  duminică, 06 septembrie 2015

Deși pentru prima dată în istorie nu a avut nici un echipaj în finale, România s-a calificat în trei probe la Jocurile Olimpice de la Rio.

Șapte bărci la startul Mondialelor, trei au obținut vizele pentru Olimpiada de la Rio! Ceea ce este mai grav însă e că "tricolorii" nici nu au contat la medalii la Campionatele Mondiale de la Aiguebelette (Franța). Nici o barcă nu a ajuns în finala A, între primele șase din lume, fapt nemaiîntîlnit în istoria canotajului românesc.

Fetele primele, băieții cu emoții

Cristina Grigoraș și Laura Oprea au fost primele care s-au aflat la start ieri. În finala B de la doi rame, "tricolorele" trebuiau să evite ultimul loc pentru a ajunge în Brazilia. Au început slab, erau abia pe 4 la 500 de metri, dar la jumătatea probei au trecut pe primul loc.


Nu au mai cedat pînă la final și au împins primele la linia de finiş. O palidă consolare pentru Cristina și Laura, care nu au putut prinde finala mare. Operația suferită de Grigoraș, la începutul anului, a contat pînă la urmă enorm, sportiva trăgînd în Franța cu dureri mari la genunchi.

Au intrat apoi pe apă băieții de la doi rame, Cristi Pîrghie și George Palamariu. Au început excelent, erau pe doi la 1.000 de metri, dar pe final s-au sufocat. Noroc că avansul luat în fața canadienilor era destul de mare! Românii au terminat astfel pe 5, ultimul loc care asigura pașaportul de Brazilia!

La fel au stat lucrurile și la patru rame masculin. Vlad Aicoboae, Adrian Damii, Marius Cozmiuc și Andrei Gontaru au plecat în urmărirea americanilor, primii în cursă. La 1.500 de metri erau pe locul 2, dar pe ultimii metri nu au mai avut suflu. Au terminat însă pe 5 și au obținut in extremis calificarea la Rio.

12sportivi români erau calificați pînă ieri la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Ieri s-au adăugat alți 8, ajungînd la un total de 20


Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.