Tenis

VIDEO+FOTO Meciul suferinței » Halep trece în trei seturi de Lisicki după o partidă dramatică! Ce adversară va avea în sferturi

+9 Foto

Articol de Sergiu Alexandru  —  Monday, 07 September 2015

Simona Halep s-a calificat în "sferturile" de finală de la US Open, după ce a trecut de Sabine Lisicki, locul 24 WTA.

Românca, locul 2 WTA, s-a impus în trei seturi, scor 6-7, 7-5, 6-2, după o partidă care a durat două ore și 34 de minute. În următoarea rundă, românca va juca împotriva Viktoriei Azarenka, locul 20 WTA.

Meciul a fost unul echilibrat, iar ambele jucătoare au făcut foarte multe greșeli.

Cele două jucătoare au mers cap la cap în primul set, iar Lisicki a cîștigat la tie-break.

La finalul setului, în care a fost extrem de nervoasă, Halep a acuzat probleme medicale. Vezi aici detalii.

Setul doi a fost din nou echilibrat, iar jucătoarele au făcut multe break-uri. Halep s-a impus în cele din urmă, scor 7-5, după ce la 5-4 a servit pentru a cîștiga, dar nemțoaica a făcut break.

În setul trei au apărut probleme medicale și pentru Lisicki. Halep a profitat de greșelile făcute de adversară, a făcut două break-uri și a cîștigat meciul.

Calificarea în sferturi este cea mai bună performanță făcută de Halep la US Open.

Vezi aici desfășurarea liveTEXT a meciului:

Simona Halep  - Sabine Lisicki 6-7, 7-5, 6-2

2-3

Game Lisicki: Nemțoaica redevine foarte sigură pe propriul serviciu și este din nou în avantaj

2-2

Game Halep: Simona egalează scorul! Românca a salvat o minge de break și a cîștigat primul game pe propriul serviciu

1-2

Break Halep: Simona revine în joc! Halep a returnat foarte bine și a reușit să facă break-ul la 0

0-2

Break Lisicki: Simona începe prost! Românca a făcut trei duble greșeli și i-a permis nemțoaicei să facă break și să își mărească avantajul. La finalul game-ului, Halep a avut o reacție nervoasă.

0-1

Game Lisicki: Nemțoaica a început foarte bine meciul și a cîștigat game-ul de pe propriu serviciu