Nationala

FOTO » România - Grecia 0-0 și Irlanda de Nord - Ungaria 1-1. 4 puncte în ultimele două meciuri ne ajung ca să ne calificăm!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 07 septembrie 2015

România a remizat fără gol cu Grecia, 0-0, iar Irlanda de Nord cu Ungaria, 1-1.

CUM NE CALIFICĂM

După aceste rezultate, România se află pe locul doi, cu 16 puncte. Irlanda de Nord se află pe locul 1 cu 17 puncte, iar Ungaria are 13 puncte, pe locul 3.

În aceste condiții, România are nevoie de patru puncte din ultimele două meciuri, cu Finlanda și Insulele Feroe, pentru a se califica la Euro 2016!

Iată cum s-au desfășurat meciurile liveTEXT:

Partidele se încheie, 1-1 la Belfast, 0-0 la București!

1-1, GOL IRLANDA DE NORD! min 90+3 - Lafferty a egalat în prelungiri! McGinn a șutat în forță, portarul Kiraly a respins în față și Lafferty a reluat în plasă

min 85 - Priskin e avertizat

min 84 - Schimbare în echipa Irlandei de Nord, Ferguson intră în locul lui Dallas

min 83 - Tătărușanu reține șutul lui Kone, primul în acest meci pentru Grecia

min 82 - Baird este eliminat

min 80 - Andone intră în locul lui Hoban

min 78 - Papp ia galben

min 75 - Schimbare în echipa Irlandei de Nord, Magennis intră în locul lui Norwood

0-1, GOL UNGARIA! min 74 - Guzmics a deschis scorul, după o gafă imensă a lui McGovern, care a scăpat mingea în poartă

min 74 - Karnezis scoate șutul lui Torje

min 73 - Șut foarte bun al Ungariei, prin Kalmar, scos în corner de McGovern

Sânmărtean se află doar la meciul 14 în tricoul naţionalei. A debutat în urmă cu 13 ani, pe 20 noiembrie 2002, în România-Croaţia 0-1

min 72 - McLaughlin ia galben

min 68 - Holebas e avertizat

min 68 - Schimbare în echipa Ungariei, Priskin îl schimbă pe Szalai

min 67 - Gera șutează pe lîngă poarta Irlandei de Nord

min 64 - Schimbări în echipa Românei, Budescu e înlocuit de Sînmărtean și Maxim de Adi Popa

min 64 - Șut slab al lui Kalmar, mult peste poarta lui McGovern

În cazul în care nu marchează astăzi, România va rămâne cu un singur gol înscris în 2015. Ultima oară cînd "tricolorii" au înscris o singură dată în primele 4 meciuri dintr-un an calendaristic s-a întâmplat in 1968, cu Angelo Niculescu selecţioner

min 57 - Lovitură liberă pentru Irlanda de Nord, Norwood a șutat pe poartă, Kiraly a reținut fără probleme

min 57 - Budescu centrează pentru Keșeru, care este blocat în momentul șutului

min 56 - Schimbare în echipa nord-irlandezilor, McGinn în locul lui C. Evans

min 55 - J. Evans a reluat cu capul peste poarta lui Kiraly

În cazul în care România va câştiga, Iordănescu va bifa cel de-al 53-lea succes la Naţională, cifră cu care-l egalează la număr de victorii pe banca primei reprezentative pe Piţurcă.

min 51 - Lovitură liberă pentru Ungaria, mingea deviată cu capul de Gera a trecut pe lîngă poarta lui McGovern

O singură confruntare dintre cele două s-a terminat fără gol, în aprilie 1989, în Grecia, meci jucat în preliminariile CM Italia 1990

min 47 - Șutul lui Torje se duce în plasa laterală

min 46 - Schimbare în echipa Greciei, intră Vyntra în locul lui Fetfatzidis

S-au reluat ambele meciuri!

România a dominat statistic prima repriză: posesie 53-47, cornere 6-0, şuturi 10-0

Grecii au un singur eveniment în dreptul lor în prima repriză: 1 ofsaid. În rest nu s-au remarcat cu nimic: 0 goluri, 0 ocazii.