EURO 2016

VIDEO Cadou de la Arlauskis și Cerniauskas » Portarul lui Dinamo a încasat primul gol al lui San Marino în deplasare după 14 ani!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 08 septembrie 2015

Zi istorică pentru micuța echipă din San Marino, care a izbutit să marcheze primul gol în deplasare după 14 ani de așteptare!

Reușita a venit pe terenul Lituaniei, unde puteau obține și un punct uriaș, însă au cedat în prelungiri, 1-2. Chernykh a deschis scorul pentru gazde în minutul 7, iar soarta partidei părea rezolvată.

Totul s-a schimbat însă după pauză cînd, Arlauskis, fostul portar al Stelei, a fost nevoit să faulteze din postura de ultim apărător la marginea careului. Goalkeeper-ul a fost eliminat și a părăsit terenul accidentat după contactul dur cu adversarul său.

Click aici pentru VIDEO!

Sacrificiul său a fost în zadar, pentru că Cerniauskas, portarul lui Dinamo, a fost învins de Vitaioli cu o superexecuție de la marginea careului. Punctul de aur al celor din San Marino a dispărut însă în prelungiri, cînd Spalvis a adus victoria gazdelor.