Tenis

A alungat toți norii! Simona Halep o învinge pe puternica Azarenka şi merge în semifinale la US Open

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 09 septembrie 2015

Simona Halep se califică pentru prima oară în carieră în semifinale la US Open, după un meci-maraton cu Viktoria Azarenka.

Simona nu o mai întîlnise pe bielorusă din 2012, sezon în care pierduse de două ori în faţa ei. Anii au trecut, iar jocul româncei a ajuns la un cu totul alt nivel, confirmat printr-o victorie muncită în faţa unei jucătoare mult mai puternice, 6-3, 4-6, 6-4.

Simona a început meciul mult peste așteptări, reușind să se distanțeze rapid la 4-1. A menținut avantajul pînă la finalul setului, însă a făcut un pas înapoi în actul secund, iar forța bielorusei și-a spus cuvîntul.

Ploaia izbăvitoare

În decisiv, Azarenka a pornit furtunos și s-a desprins la 2-0. Halep a revenit, iar ploaia a oprit meciul chiar cînd se pregătea să egaleze. Pauza a fost pînă la urmă de partea româncei, care a revenit perfect de la cabine și s-a desprins de la 3-3. A rezistat presiunii și a servit formidabil pentru a închide meciul.

Urmează o confruntare cu Flavia Pennetta pentru un loc în finala US Open!

Halep - Azarenka 6-3 4-6 6-4

VICTORIEEEE! Simona își păstrează serviciul și se califică în semifinale

Halep - Azarenka 6-3 4-6 5-4

Azarenka revine şi ea de la 0-30 şi cîştigă game-ul, însă Simona va servi pentru meci!

Halep - Azarenka 6-3 4-6 5-3

Bravo, Simoooo! Românca nu cedează la 0-30 şi revine incredibil pentru a se apropia la un singur game de cîştigarea meciului!

Halep - Azarenka 6-3 4-6 4-3

BREAK SIMONA! Halep reuşeşte un lung de linie superb, iar Azarenka îi oferă cadou o minge de break după o dublă greşeală. Bielorusa o salvează, dar greşeşte imediat o diagonală. Simo nu mai ratează şi a doua oportunitate şi reuşeşte break-ul

Halep - Azarenka 6-3 4-6 3-3

Game rapid cîştigat de Simona pe propriul serviciu, însă jucătoarea noastră are nevoie de mai multă agresivitate pe serviciul adversarei

Halep - Azarenka 6-3 4-6 2-3

Azarenka rămîne ofensivă în continuare şi o ţine la distanţă pe Halep. Gam uşor făcut de bielorusă.

Halep - Azarenka 6-3 4-6 2-2

Simona obíne rapid punctul de care avea nevoie pentru a egala situaía la game-uri în decisiv

00:30

Ploaia s-a oprit la New York! Partida se va relua după ce suprafaţa de joc va fi uscată cu ajutorul unor maşini speciale.

MECI ÎNTRERUPT

La New York a început ploaia, iar partida a fost oprită la scorul de 2-1 pentru Azarenka și 40-15 pentru Simona.

Halep - Azarenka 6-3 4-6 1-2

BREAK HALEP! Simona trage tare de ea și continuă să fie agresivă. Azarenka se apără bine, însă cedează la a patra minge de break

Halep - Azarenka 6-3 4-6 0-2

BREAK AZARENKA! Simona se pierde din nou și își cedează propriul serviciu în debutul decisivului

Halep - Azarenka 6-3 4-6 0-1

Halep are trei mingi de break, însă Azarenka reușește să le salveze pe toate! Bielorusa cîștigă un game care se întinde aproape pe durata a 15 minute

Halep - Azarenka 6-3 4-6

BREAK AZARENKA! Bielorusa forțează și reușește un nou break, egalînd la seturi

Halep - Azarenka 6-3 4-5

BREAK HALEP! Simona gîndește formidabil acest game și servește pentru a reface echilibrul

Halep - Azarenka 6-3 3-5

Simona rămîne în set pentru moment, însă are nevoie de un break în următorul game

Halep - Azarenka 6-3 2-5

Azarenka e supermotivată în acest set şi reuşeşte să facă faţă la aproape toate loviturile Simonei.

Halep - Azarenka 6-3 2-4

BREAK AZARENKA! Simona nu mai reuşeşte să se apere la fel de bine ca în primul set şi este taxată imediat de bielorusă

Halep - Azarenka 6-3 2-3

BREAK HALEP! Simona revine repede în set şi va servi pentru a o egala pe Azarenka

Halep - Azarenka 6-3 1-3

Game rapid cîştigat de Simona, care nu-i permite bielorusei să se distanţeze

Halep - Azarenka 6-3 0-3

Primul game solid pe propriul serviciu al bielorusei în acest meci îi permite să se distanţeze la 3-0.

Halep - Azarenka 6-3 0-2

BREAK AZARENKA! Bielorusa încearcă să treacă la conducerea jocului şi reuşeşte să spargă serviciul Simonei, care pare uşor obosită după efortul din primul set

Halep - Azarenka 6-3 0-1

Azarenka trebuie să tragă serios pentru fiecare punct pe propriul serviciu. Excelent jocul făcut de Simona de pe fundul terenului

Halep - Azarenka 6-3

Simona continuă să servească excelent și își adjudecă primul set, profitînd și de erorile adversarei!

Halep - Azarenka 5-3

Halep continuă să fie agresivă, dar Azarenka reușește din nou să își păstreze serviciul. Simona va servi pentru set

Halep - Azarenka 5-2

Game alb reuşit de Simona, care se îndreaptă rapid spre cîştigarea primul set

Halep - Azarenka 4-2

Azarenka întrerupe seria de patru game-uri cîştigătoare a Simonei, însă continuă să aibă probleme pe propriul serviciu în faţa jucătoarei noastre

Halep - Azarenka 4-1

Game fabulos pentru Simona, care cîștigă la zero și reușește un lob absolut fabulos, plasînd mingea în colțul terenului

Halep - Azarenka 3-1

BREAK HALEP! Agresivitatea Simonei dă roade! Românca forțează de pe fundul terenului și îi sparge serviciul bielorusei. Azarenka a salvat patru mingi de break, însă la a cincea n-a mai avut ce face

Halep - Azarenka 2-1

Simona cîştigă pe propriul serviciu cu ceva emoţii, însă este important să facă faţă atacurilor adversarei

Halep - Azarenka 1-1

BREAK HALEP! Simona nu se teme de forţa adversarei sale şi pune presiune din primul moment. Obţine rapid două mingi de break, forţînd-o pe Azarenka să greşească

Halep - Azarenka 0-1

BREAK AZARENKA! Bielorusa începe tare partida şi o ţine mult în spatele terenului pe Simona. Se anunţă a fi un meci dificil pentru româncă pe prorpiul serviciu