Tenis

Halep a izbucnit de fericire după victoria cu Azarenka: ”Îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru ploaie!”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 10 septembrie 2015

Simona Halep a obținut o victorie incredibilă în fața mult mai puternicei Viktoria Azarenka, scor 6-3, 4-6, 6-4, profitînd și de ploaia care a scos-o din ritm pe bielorusă în setul decisiv.

”În primul set am jucat cel mai bun tenis al meu. Am vrut să fiu agresivă și m-a ajutat. Am făcut însă un pas înapoi în partea a doua şi mi-a fost destul de greu să revin.

Azarenka e foarte puternică și am avut serios de tras ca să pot să întorc mingile. Îi mulţumesc lui Dumnezeu că a plouat în decisiv. M-a ajutat mult să obțin acel break care a făcut pînă la urmă diferența”, a spus Simona Halep.

Meciul din semifinale dintre Halep și Pennetta, programat inițial pentru dimineața de vineri, ora României 4:00, a fost reprogramat pentru vineri seara, la ora României 18:00!