Cupa Ligii

VIDEO și FOTO Dinamo elimină Pandurii din Cupa Ligii, scor 2-0, și poate întîlni Steaua în turul următor

+16 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 10 septembrie 2015

Dinamo a cîștigat în Cupa Ligii pe terenul Pandurilor, scor 2-0, după golul lui Palici și autogolul lui Filipetto.

PANDURII - DINAMO 0-2
Au marcat:
Palici '60, Filipetto '62 ag.

Vezi meciul în format liveTEXT

Vezi VIDEO cu golurile partidei

În faza următoare a competiției, Dinamo poate da peste Steaua, care joacă, alături de ASA Tîrgu Mureș, direct în "sferturi. Alte echipe calificate sînt Astra, Concordia, Viitorul, CFR, ACS Poli.

Prima repriză anunța un meci închis și toate gîndurile fugeau la prelungiri, după primele 45 de minute scorul fiind 0-0, fără vreo ocazie clară la vreuna dintre cele două porți.

După pauză, trupa lui Mircea Rednic a venit mai bine de la vestiare și a deschis scorul prin Palici (60), care a șutat pe jos, lîngă bara laterală.

Două minute mai tîrziu avea să fie stabilit scorul final, după un autogol de curtea școlii. Portarul "cîinilor", Popescu, a degajat lung și Filipetto a trimis pe spate cu capul spre Stanca, dar goalkeeperul gorjenilor era ieșit dintre buturi și balonul s-a dus direct în poartă.

400.000 €
va primi echipa cîștigătoare a Cupei Ligii

Pandurii: R. Stanca – Ungurușan, Salgado, Filipetto, Mrzljak, Grecu, Droppa, V. Nicoară, Al. Ciucur, M. Răduț, Khalouta
Rezerve: Mingote – V. Munteanu, Șandru, D. Nistor, Hora, Pițian, Momcilovic

Dinamo: I. Popescu – Feussi, A. Marc, Mevlja, Fai, Vojnovici, S. Filip, Gavrilă, Palici, C. Matei, Essombe
Rezerve: Abraham – Puljic, Anton, I. Șerban, P. Petre, Tîrcoveanu, Gnohere

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti). Asistenți: Vasile Marinescu (Bucureşti) și Florin Păunescu (Rm. Vâlcea). Rezervă: Flavius Alin Roşu (Timişoara)
Observator CCA: Ioan Onicas (Zalău). Observator LPF: Viorel Ilinca (Piteşti)