Tenis

Halep a învins-o rapid pe Pavlyuchenkova și s-a calificat în optimi la Wuhan! Pe cine va întîlni acolo

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marți, 29 septembrie 2015

Simona Halep, principala favorită a turneului de la Wuhan, a cîștigat lejer meciul cu Anastasia Pavlyuchenkova, locul 33 WTA.

Sportiva noastră nu i-a dat nici o șansă rusoaicei, pe care "a distrus-o" în două seturi, scor 6-2, 6-1.

Greșelile neforțate au costat-o pe Pavlyuchenkova, care nu i-a putut face față Simonei Halep. Numărul 2 WTA pare într-o formă excelentă.

În optimile de finală Halep o va întîlni pe jucătoarea din Marea Britanie, Johana Konta (24 de ani și locul 66 WTA).

6-1

GAME, SET și MECI: Halep o distruge pe Pavlyuchenkova și încheie meciul cu un as.

5-1

Break Halep: Pavlyuchenkova e căzută complet și nu mai are nici o șansă în fața Simonei. Halep servește pentru meci

4-1

Game Halep: Simona n-are nici o problemă în a-și face serviciul. Jucătoarea noastră servește foarte puternic, iar Pavlyuchenkova are un retur foarte slab

3-1

Break Halep: Simona arată o formă grozavă și greșește foarte puțin. Aleargă foarte mult, lucru prin care o surprinde pe rusoaică

2-1

Game Halep: Simona continuă forma bună arătată în acest meci și nu-i dă nici o șansă rusoaicei

1-1

Game Pavlyuchenkova: Rusoaica nu renunță și deși are mari probleme la retur, reușește să își facă serviciul. Halep joacă foarte bine

SETUL 2 / 1-0

GAME HALEP: Simona începe tare și cîștigă primul game din setul secund

6-2

SET HALEP: Simona cîștigă după doar 33 de minute primul set. Rusoaica nu pare capabilă să-i facă față

5-2

Game Halep: Simona revine de la 15-40 și își cîștigă din nou serviciul. Jocul sportivei noastre este foarte agresiv. O mai desparte un singur game de cîștigarea primului set

4-2

Game Pavlyuchenkova: Adversara Simonei își face serviciul după un schimb mai lung de mingi. Halep este în continuare în avantaj

4-1

Game Halep: Pavlyuchenkova nu poate ține pasul cu Simona Halep, care se distanțează la 3 gameuri.

3-1

Break Halep: Halep este din ce în ce mai agresivă și reușește să cîștige din nou un game pe serviciul adversarei. Lovește foarte puternic și își surprinde adversara

2-1

Game Halep: Simona trece în avantaj după ce a cîștigat prima dată pe serviciul ei! Halep a fost foarte agresivă și a lovit foarte puternic, incomodîndu-și adversara.

1-1

Break Halep: Simona revine și egalează! Halep a profitat de mai multe greșeli ale adversarei și a recuperat game-ul pierdut

0-1

Game Pavlyuchenkova: Început slab al Simonei! Românca a condus cu 40-0, dar  Pavlyuchenkova a revenit și a făcut break-ul.