VIDEO Manchester a fost umilită de Arsenal. Gol senzațional al lui Alexis Sanchez

Alexis Sanchez și Mesut Ozil, doi dintre jucătorii de top ai lui Arsenal, foto: reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 04 October 2015

Arsenal a trecut ușor de Manchester United, scor 3-0, și menține ritmul în fruntea clasamentului din Premier League

Arsenal a început furtunos meciul cu Manchester United, Alexis Sanchez reușind un gol minunat în minutul 6. Mingea a fost dusă la mijlocul terenului pentru ca Mesut Ozil să mărească avantajul tunarilor imediat după reluare.

Trupa lui Van Gaal nu s-a dezmeticit după cele două goluri încasate în primele 7 minute și a cedat din nou la un șut vijelios în vinclu al lui Alexis Sanchez, minutul 19. A urmat o a doua repriză ce l-a remarcat pe Petr Cech, fostul portar al lui Chelsea menținînd scorul la 3-0 pînă la final. VIDEO cu toate golurile

Odată cu această victorie, Arsenal face rocada cu Manchester United în clasamentul din Premier League. Echipa antrenată de Arsene Wenger are același număr de puncte ca Manchester, 16, dar ocupă locul 2 grație golaverajului superior.

Lider rămîne Manchester City, cu două puncte peste cele două combatante de astăzi.