Șoc pe San Siro » Napoli a demolat-o pe AC Milan! Fiorentina lui Tătărușanu e pe primul loc în Serie A

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 04 octombrie 2015

Napoli a distrus-o pe AC Milan, chiar pe San Siro, scor 4-0, la capătul unui joc pefect al echipei lui Maurizio Sarri.

Allan (13), Insigne (48, 67) și augolul lui Rodrigo Ely (77) au conturat dezastrul echipei lui Sinisa Mihajlovici. Napoli a urcat astfel pe locul 6, cu 12 puncte și rămîne doar cu înfrîngerea din prima etapă, cu Sassuolo, scor 1-2.

AC Milan are doar 9 puncte și e pe poziția a 11-a. Distanța dintre locul 11 și 16 este de doar 2 puncte.

Tătărușanu e lider în Serie A

Echipa lui Ciprian Tătărușanu n-a avut probleme în meciul de pe teren propriu cu Atalanta, scor 3-0. Paletta a fost eliminat în minutul 5, iar Ilicici a deschis scorul.

Partida avea să fie una lejeră pentru Fiorentina, acolo unde Tătărușanu a fost integralist. Borja Valero a marcat în miuntul 34, iar Verdu a stabilit scorul final în prelungirile jocului.

Fiorentina e pe primul loc după 7 etape, avînd 18 puncte, cu două peste Inter, care etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Juventus. Singura sincopă a fostei formații a lui Mutu a fost cu Torino, 1-3.