Rugby

VIDEO+FOTO Victorie de senzație a României » De la 0-15 pentru Canada, "stejarii" au întors partida și au dat dovadă de caracter

+15 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 06 octombrie 2015

"Stejarii" au început bine jocul și după 5 minute au fost foarte aproape de a deschide scorul, însă un canadian ne-a oprit la cîțiva metri din drumul spre eseu.

Pînă la urmă cei care au marcat primii au fost canadienii, după 11 minute de joc prin Gordon McRorie, care a executat perfect o lovitură de pedeapsă de la 22 de metri.

Pe parcursul primei părți, România a jucat 10 minute în inferioritate numerică după ce Cătălin Fercu a primit cartonașul galben, în minutul 19.

Primul eseu al partidei a aparținut Canadei prin DTH Van Der Merwe, care a profitat de breșele din apărarea noastră. Canadienii au început repriza secundă tot cu un eseu.

După 53 de minute, România a reintrat în meci prin eseul lui Macovei și transformarea lui Vlaicu. "Stejarii" au mai făcut un eseu prin același Macovei, în minutul 74, și tot Vlaicu l-a transformat. Cu două minute înainte de final, Florin Vlaicu ne-a adus victoria prin transformarea unei lovituri de pedeapsă.

Victoria României e cu atît mai frumoasă cu cît echipa noastră a avut o revenire de senzație, după ce a fost condusă cu 15-0.

Dacă vom bate Italia, vom urca pe locul 3 și vom avea asigurată participarea la următorul Campionat Mondial!

FINAL DE MECI!

FINAL DE MECI! România a cîștigat splendid, scor 17-15, după ce a fost condusă cu 0-15.

min. 78

Florin Vlaicu a transformat lovitură de pedeapsă și România preia conducerea.

min. 74

ESEU PENTRU ROMÂNIA! Macovei reușește să ne aducă mai aproape de victorie! Vlaicu transformă eseul. Mai avem nevoie de o lovitură de pedeapsă pentru a cîștiga!

min. 72

Jebb Sinclair a văzut cartonașul galben pentru greșeli repetate. Canadienii vor juca în 14 pînă la finalul meciului!

min. 68

"Stejarii" au o repriză ceva mai bună decît prima, însă pierd destul de ușor baloane simple

min. 57

Nathan Hirayama ratează o lovitură de pedeapsă!

min. 53 / 7-15

ROMÂNIA înscrie primul eseu prin Macovei! Vlaicu transformă eseul.

min. 45 / 0-15

Eseu pentru Canada! "Stejarii" sînt în genunchi! Jeff Hassler trece printre ai noștri și aduce încă puncte pentru Canada. Nathan Hirayama a transformat eseul și a mai adus două puncte.

Min. 41

A început repriza secundă!

PAUZĂ!

Prima repriză s-a terminat! Să sperăm că "stejarii" vor veni reveni de la cabine cu mai multă poftă de puncte!

min. 39

Florin Vlaicu a ratat șansa de a aduce primele puncte pentru România, după ce a ratat o lovitură de pedeapsă de la 50 de metri

min. 34

Gordon McRorie ratează o nouă transformare!

min. 33 / 0-8

Eseu pentru Canada! DTH Van Der Merwe profită de breșele din apărarea noastră și mai aduce 5 puncte pe tabelă pentru naționala sa

min. 29

Cătălin Fercu a reintrat pe teren, după ce a fost eliminat 10 minute!

min. 27

România ratat o nouă șansă să plece spre eseu după ce "stejarii" au dărîmat pachetul de înaintare în grămadă

min. 22

Surugiu le oferă canadienilor șansa unei alte lovituri de pedeapsă. Gordon McRorie execută, dar trimite balonul pe lîngă buturi

min 19

Cartonaș calben pentru Cătălin Fercu. România va evolua în 14 timp de 10 minute

min. 17

Florin Vlaicu a ratat o lovitură de pedeapsă de la peste 55 de metri.

min. 13

Canada are o posesie foarte bună, 84% mai exact

min. 11 / 0-3

Gordon McRorie execută perfect o lovitură de pedeapsă de la 22 de metri ușor lateral dreapta și deschide scorul

min. 7

Gordon McRorie a ratat o lovitură de pedeapsă dintr-o poziție foarte bună

min. 5

România e foarte aproape de eseu, dar e oprită de un adversar cînd mai erau doar cîțiva metri

min. 3

Canadienii s-au dus spre eseu, însă arbitrul fluierase deja penalty în favoarea noastră.