EURO 2016

VIDEO AMR 6 locuri! Ungaria a terminat pe 3, dar e ca și calificată la Euro! Alte două echipe s-au calificat

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 12 octombrie 2015

Grupa României are mari șanse să fie singura care dă 3 echipe calificate direct la Euro 2016.

Pe lîngă ”tricolori” și Irlanda de Nord, care au terminat pe primele două locuri, Ungaria e și ea cu o mînă pe biletele pentru turneul final. Chiar dacă mai sînt meciuri de jucat și marți, maghiarii mai pot fi depășiți în clasamentul celor mai bune echipe clasate pe locul 3, doar în cazul unor mari surprize.

Ungaria avea nevoie ca Ucraina să nu o învingă astăzi pe Spania. Ibericii au rezistat și au învins cu 1-0, deși gazdele au avut cele mai mari ocazii. De menționat că Fabregas a ratat un penalty. (VIDEO)

Ei mai pot pierde însă calificare dacă Turcia va termina pe locul 3 în Grupa A, iar Kazahstan cîștigă în Letonia.

Tot astăzi, Rusia a rezolvat calificarea în numai patru minute cu Muntenegru, 2-0. Kuzmin a deschis scorul în minutul 33 cu un şut din apropiere, în timp ce Kokorin a transformat un penalty (37). (VIDEO) Slovacia s-a calificat și ea, avînd o misiune ușoară în fața Luxemburgului, 4-2. (VIDEO)