Rugby

Franța a văzut All-Blacks în față! Victorie zdrobitoare pentru Noua Zeelandă: 62-13

Julian Savea a reușit trei eseuri

Articol de Marian Ursescu  —  Sunday 18th of October 2015 12:00

Niciodată într-un sfert de finală de la Cupa Mondială nu s-a înregistrat o asemenea diferență ca în partida de aseară dintre campioana mondială și Franța.

Noua Zeelandă i-a ridiculizat pur și simplu pe "cocoși", marcînd nu mai puțin de 9 eseuri, față de unul singur reușit de europeni! Eroul serii a fost aripa Julian Savea, cel care a culcat de trei ori balonul în butul francez.

Savea i-a egalat astfel pe Johan Lomu și pe Brian Habana, toți reușind cîte 8 eseuri la o singură ediție de Cupă Mondială. Dar Savea mai are două meciuri de jucat la actuala ediție. Franța a terminat în genunchi, scorul parțial al reprizei secunde fiind 33-0!

Noua Zeelandă-Franța 62-13
Julian Savea 3e, Nehe-Milner Skudder 1e, Brodie Retallick 1e, Jerome Kaino 1e, Kieran Read 1e, Kerr Barlow 2e, Daniel Carter 7t, 1lp, respectiv Louise Picamoles 1e, Morgan Parra 1lp, 1t, Scott Spedding 1lp