Rugby

Dramatic! Australia merge în semifinale după o victorie CHINUITĂ cu Scoția, scor 35-34 » Tabloul complet al semifinalelor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 18 octombrie 2015

Australia s-a calificat cu mari emoții în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a cîștigat în ultimul minut meciul în fața Scoției, scor 35-34.

Bernard Foley a transformat o lovitură de pedeapsă în ultimul minut, cînd echipa sa era condusă cu 34-32. Adam Ashley-Cooper a reușit primul eseu de la Twickenham în minutul 9.

În minutul 18 a venit replica Scoției, care a reușit un eseu prin Peter Horne. Drew Mitchell și Michael Hooper au mai reușit fiecare cîte un eseu, iar Scoția a intrat la cabine în avantaj, 16-15.

S-a mers cap la cap pînă spre final, cînd Scoția conducea 34-32. La ultima fază scoțienii au avut o margine, iar Gordon Reid a greșit și a comis un înainte.

Era deja minutul 80, iar Bernard Foley, care avea un procentaj slab la transformări, nu a mai greșit și și-a calificat echipa mai departe.

Australia va întîlni în semifinale pe Argentina, iar în prima semifinală vor juca Africa de Sud și Noua Zeelandă.