Liga Campionilor

Lucescu, nemulțumit de joc și de arbitraj cu Malmo: "Centralul a fost influențat de reacția fanilor suedezi"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 22 octombrie 2015

Mircea Lucescu a pierdut în deplasarea de la Malmo, 0-1, și a tras concluziile după meci, explicînd că Șahtior a făcut greșeli nepermise, dar taxîndu-l și pe arbitrul grec Sidiropoulos.

Rosenberg a marcat în minutul 17 unicul gol al meciului.

VIDEO DE LA MECI AICI!

"Am făcut aceleași erori în banda dreaptă ca la meciurile cu PSG și Real Madrid. Am permis adversarului să pornească de multe ori pe contraatac. S-a jucat dur în repriza a doua, pe fizic, iar Malmo a fost mai puternică.

Suporterii au fost fenomenali, dar am avut impresia că arbitrul a resimțit presiunea și a fost influențat de reacția lor (n.r. la penalty-ul din minutul 56, ratat de Djurdjici). N-a fost nici un penalty, dimpotrivă, trebuia ca jucătorul lui Malmo să ia galben pentru simulare", a declarat Lucescu.

Șahtior e ultima în grupa A, cu 0 puncte în 3 meciuri. Următoarea partida va fi acasă cu Malmo, pe 3 noiembrie.

100 de meciuriare Il Luce ca antrenor în Liga Campionilor. Din "club" mai fac parte Sir Alex Ferguson, Carlo Ancelotti, Arsene Wenger și Jose Mourinho