Europa League

VIDEO Fotbalul a luat-o razna » Ultimul loc din Polonia a bătut liderul din Serie A în Europa League

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 22 octombrie 2015

Lech Poznan s-a distrat cu Fiorentina lui Ciprian Tătărușanu chiar în Italia și a învins-o cu 2-1. Golul de onoare al italienilor a fost marcat abia în minutul 90 de Rossi.

Victoria polonezilor e cu atît mai interesantă cu cît în acest moment Lech Poznan se află pe ultimul loc în clasamentul din Polonia, cu doar 6 puncte după 12 partide, iar Fiorentina e lider în Serie A. Trebuie adăugat faptul că Lech e campioana Poloniei și a venit în Europa League din preliminariile Ligii Campionilor.

Golurile care au adus victoria polonezilor au fost marcat de Kownacki, în minutul 65, și de Gajos cu opt minute înainte de final. Ciprian Tătărușanu a fost doar rezervă.