Stranieri

VIDEO Șahtior n-a avut milă de ocupanta locului 4 din campionat » A marcat de 7 ori și a trecut pe primul loc

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 30 octombrie 2015

Șahtior Donețk a făcut scor cu Zorya Lugansk, chiar pe terenul acesteia. Echipa lui Mircea Lucescu s-a impus lejer, scor 7-1. Zorya era neînvinsă de 8 etape în campionat, între care o remiză cu Dinamo Kiev și o victorie pe terenul lui Dnipro.

N-a rezistat în fața echipei lui Il Luce, care la pauză avea 1-0, după golul lui Fred. "Minerii" au mai marcat de două ori pînă în minutul 60 prin Stepanenko (47) și Teixeira (58).

Kamenyuka a transformat un penalty și a redus din diferență, însă Șahtior nu s-a oprit și a mai marcat de patru ori prin Teixeira 70), Eduardo (75, 86) și Stepanenko (90+3).

Șahtior este pe primul loc după 12 etape, cu 31 de puncte, are însă un meci mai mult decît Dinamo Kiev, care e pe 2, cu 28 de puncte.