VIDEO+FOTO CFR Cluj învinge Steaua, 2-0, cu două goluri suspecte! Roş-albaştrii pierd după 10 ani în faţa ardelenilor

+27 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 01 noiembrie 2015

CFR Cluj s-a impus împotriva Stelei cu 2-0 pe teren propriu în derby-ul etapei a 16-a din Liga 1.

CFR CLUJ - STEAUA 2-0 (Vitor Bruno 32, Alexandru Păun 80)

Vezi meciul aici în format liveTEXT

Vezi VIDEO cu golul partidei

Înaintea fluierului de start s-a ținut un moment de reculegere în memoria victimelor de la Colectiv. Jucătorii gadzelor au depus o coroană simbolică de flori pe gazon și au afișat un banner pe care scria "Condoleanțe, sîntem alături de voi".

Roş-albaştrii n-au făcut deloc o partidă bună împotriva ardelenilor şi Niţă s-a văzut învins în minutul 31 la capătul unei faze superbe. Vitor Bruno a fost cel care a deschis scorul, după o succesiune de pase, însă reuşita sa a fost dintr-o poziţie de ofsaid.

Campioana României n-a reuşit să revină nici în repriza secundă şi clujenii au mai punctat o dată pe finalul meciului. Tiago Lopez a centrat foarte bine de pe partea dreaptă pînă la Păun, acesta din urmă a preluat şi a trimis în poartă. Steliştii au cerut henţ, dar arbitrul nici n-a vrut să audă şi a validat golul.

După acest meci, Steaua ocupă locul 4, cu 27 de puncte, în timp ce CFR Cluj a urcat pe poziţia a opta, cu 20 de puncte. Formaţia lui Rădoi a pierdut în faţa ardelenilor după 10 ani de invincibilitate.

Echipele de start:

CFR Cluj: T. Marc - T. Lopes, A. Mureşan, Larie, Camora - Vitor Bruno, Petrucci, Gomelt - Nascimento, Cr. Lopez, Nouvier
Rezerve: Mincă, Veres, Jakolis, Păun, Negruţ, Beleck

Steaua: Niţă - Rîpă, Varela (cpt), Toşca, Guilherme - Sulley, Filip - Popa, Stanciu, Tahar - Chipciu
Rezerve: Cojocaru - Carp, Tade, Tudorie, Breeveld, Alcenat, Tîrnovan