VIDEO Reușită fabuloasă în Liga 1! A înscris cu o torpilă de la 35 de metri: ”Probabil a văzut golul meu cu Hamburg” :D

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 23 noiembrie 2015

Hamed Kone, mijlocașul celor de la Voluntari, a marcat un gol senzațional în meciul de la Botoșani, scor 2-2.

Acesta a șutat de la 35 de metri, iar traiectoria balonului l-a surprins pe portarul Iliev.

"Un gol incredibil. Nu se aștepta nimeni să dea de la 35 de metri. Probabil că a văzut pe casete și golul meu cu Hamburg și s-a inspirat.

Era normal să dea un gol, dar nu așa de genul ăsta și de la distanța aia. A fost extraordinar", a spus Gigi Mulțescu, antrenorul celor de la Voluntari, la DolceSport.

Golul la care face referire Mulțescu a fost reușit în sezonul 1983/1984 al Cupei Campionilor Europeni. Dinamo a întîlnit-o pe Hamburg în turul 2 și, după 3-0 la București, era condusă cu 0-3. În minutele 86 și 89, dinamoviștii au înscris prin Țălnar și Mulțescu, asigurînd calificarea ”cîinilor” în sferturi.