Liga 2

VIDEO+FOTO Rapid, noul lider din seria 1, după victoria în fața Gloriei Buzău, scor 4-0

+6 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 30 noiembrie 2015

Rapid a dat o lecție de fotbal Gloriei Buzău în ultimul meci din 2015 și a învins-o cu 4-0, reușind astfel să urce pe primul loc în liga secundă.

Vezi AICI meciul în format liveSCORE

RAPID - GLORIA BUZĂU 4-0
A marcat:
Martin 19, I. Popa 25, 36, Trandu 42

Vezi VIDEO cu golurile meciului

Mădălin Martin a deschis scorul în minutul 19 la capătul unei acțiuni personale. După ce a driblat un adversar, a trimis cu piciorul stîng la colțul lung și l-a învins pe Sîrbu.

Șase minute mai tîrziu, Iulian Popa a profitat de o nesincronizare în apărarea buzoienilor și a marcat pentru 2-0. Același fotbalist al giuleștenilor i-a "furat" mingea unui adversar, în minutul 36, și și-a trecut în cont dubla. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Trandu a executat cu efect o lovitură liberă și a stabilit scorul final.

După această victorie, Rapid devine lider în liga secundă, seria 1, cu 36 de puncte, în timp ce situația Gloriei Buzău devine tot mai grea. Buzoienii au 20 de puncte, după 16 etape.

Echipele de start:

Rapid: Drăghia - Jeslinek, Moke, Robuste, Josl - Raiciu, Luque, Martin, I. Popa - Tudoran, Trandu
Rezerve: I. Manea, Kusnir, Avrămia, Embalo, G. Ganea, N. Vasile, Cioablă

Gloria Buzău: Sîrbu - A. Iordache, Vîrtej, C. Vlaicu, Agache - Marcu, Dedu, N. Popescu, Burlacu - Koprindzhiyski, Danciu
Rezerve: Stoicescu, G. Ghiță, B. Bălan, A. Voicu, Bobe, Răduca, A. Ioniță