VIDEO Încă un pas pe drumul spre titlu pentru Viitorul » Trupa lui Hagi a învins Poli Timișoara, 2-1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 05 decembrie 2015

Viitorul a învins în deplasare la ACS Poli Timișoara, scor 2-1, într-un meci din etapa a 21-a, și băieții lui Hagi rămîn în lupta pentru titlu.

TIMIȘOARA - VIITORUL 1-2
Au marcat:
Zicu '42 / Fl. Cernat '21 p., '47

Vezi desfășurarea liveTEXT

Vezi VIDEO cu golurile partidei

Primul gol al partidei a venit în minutul 21, dintr-un penalty executat de Cernat. Arbitrul Ovidiu Hațegan a arătat punctul cu var după ce a considerat că Belu a atins cu mîna o minge în careu, deși reluările au arătat că balonul l-a lovit în față pe fundașul timișorenilor.

Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Ianis Zicu a egalat după ce s-a interpus pe traiectoria șutului lui Elek. Golul victoriei Viitorului a venit tot din gheata lui Florin Cernat, care a primit o pasă perfectă de la Nicoliță, și a înscris în minutul 47.

ACS Poli Timișoara ocupă locul 11, cu 20 de puncte, în timp ce Viitorul a acumulat 40 de puncte și este a doua, fiind la o lungime în spatele liderului Astra, care are un meci în minus.

Poli Timișoara: Kirschstein - Belu, Luchin, Cînu, D. Popescu - Llorente, Ov. Popescu - Hernandez, Zicu, Curtean - Elek
Rezerve: Smaranda, Bocșan, Sarmov, Artean, Bărbuț, Croitoru, Rufino

Viitorul: Buzbuchi - Benzar, Boli, Hodorogea, Cr. Ganea - Vl. Achim, I. Filip, Aganovici - Nicoliță, Cernat, Fl. Tănase
Rezerve: Rîmniceanu, Mitrea, Țîru, Nedelcu, Marin, Hagi, Chițu