Sporturi   •   Tenis   •   GRAND SLAM

Decizie drastică luată de Roger Federer! A renunțat la Edberg și a ales un antrenor surpriză pentru 2016!

Articol de Gazeta Sporturilor   —  miercuri, 09 decembrie 2015

Elvețianul Roger Federer, numărul 3 mondial, a avut o colaborare fructuoasă cu antrenorul suedez Stefan Edberg, alături de care a cîștigat 11 turnee în doi ani, însă cei doi au decis să nu continue și în 2016. Motivul invocat? "Nepotrivire de program".

Edberg l-a dus pe Federer într-o zonă mult mai agresivă a jocului. Elvețianul a redescoperit urcarea la fileu, și-a rafinat serviciul și reverul, două lovituri care scîrțîiau la începutul lui 2014.

Mai mult, Federer a bifat două finale consecutive de Turneul Campionilor și trei de Grand Slam, la cele două ediții de Wimbledon și US Open, însă a ratat toate aceste obiective.

Într-o declarație de presă dată aseară, Federer a spus că "a fost un vis devenit realitate să fiu antrenat de unul dintre idolii mei din copilărie. M-a învățat atît de multe lucruri și totul va rămîne cu siguranță în jocul meu. Mereu va fi parte din echipă", în timp ce Edberg a menționat ca motiv pentru abandonul colaborării "nepotrivirea în program. L-am antrenat în 2015 știind că ăsta va fi ultimul sezon în tenis".


Federer a ales un alt fost jucător ultraofensiv pentru 2016, pe croatul Ivan Ljubicici, fost număr 3 mondial și cu 10 titluri ATP în palmares. Interesant e că Ljubicici a jucat 3 finale contra noului său elev și le-a pierdut pe toate 3. Mai mult Federer îl conduce cu 13-3 la întîlniri directe pe croatul de 36 de ani. 

Cei doi au fost foarte des parteneri de antrenament. Ljubicici a fost în echipa lui Milos Raonic pînă recent.

17turnee de Mare Șlem are Roger Federer în palmares, mai mult ca orice jucător din istorie. Totuși, ultimul titlu a venit la Wimbledon, în 2012

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.