Decizie surprinzătoare în fotbalul bulgar! Litex a fost exclusă din campionat » Reghecampf a plecat la timp

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 16 decembrie 2015

Comisia de Disciplină a Federației Bulgare de Fotbal a exclus-o pe Litex din prima ligă. Clubul a primit și o amendă de 20.000 de leva, iar președintele clubului, Trifon Popov, a fost amendat și el cu 15.000 de leva pentru că a retras echipa de pe teren.

Oficialul a fost enervat de prestația arbitrului din meciul cu Levski, așa că a retras echipa de pe teren la scorul de 1-0 în favoarea lui Litex.

Fosta echipă a lui Reghecampf avea doi oameni mai puțin pe teren, iar Levski beneficia de un penalty în prelungirile primei repriza.

În regulamentul ligii bulgare este un articol în care este explicat faptul că atunci cînd îți retragi echipa de pe teren riști excluderea din competiție. Decizia luată azi poate fi contestată la Comisia de Apel în termen de 7 zile.